Zobacz również

Wynajmowanie mieszkania

Wynajmowanie mieszkania
Chcesz wynająć mieszkanie, ale nie do końca orientujesz się w prawach i obowiązkach najemcy? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę podpisując umowę? Koniecznie przeczytaj ten tekst.

Dobrze sporządzona umowa najmu musi być szczegółowa. Koniecznie należy zawrzeć w niej informację o ewentualnej kaucji, a także dokładnie opisać mieszkanie. Na najemcy ciąży obowiązek oddania mieszkania w stanie niepogorszonym, dlatego dobrze jest spisać protokół dokładnego stanu mieszkania. Niestety o obowiązkach najemcy przypominają sobie często dopiero przed końcem umowy. Zastanawiają się oni wtedy, czy ich obowiązkiem jest odmalowanie ścian. Według treści ustawy o ochronie praw lokatorów mają oni obowiązek utrzymywać lokal we właściwym stanie technicznym, czyli powinien przed wyprowadzką odmalować ściany, a w trakcie użytkowania mieszkania powinien dbać o wszelkie naprawy i konserwacje podłóg, posadzek, okien i drzwi.

A co w przypadku, gdy musimy wcześniej wypowiedzieć umowę na wynajem? Jeśli podpisaliśmy umowę na czas określony, wówczas wypowiedzenie może nastąpić wyłącznie wtedy, gdy zostało to przewidziane w umowie. Wypowiedzenie umowy przez wynajmującego podlega natomiast ścisłemu ograniczeniu.
Komentarze innych (0)

Inne aktualności