Zobacz również

Wykorzystanie drewna sosnowego w stolarce

Wykorzystanie drewna sosnowego w stolarce

Sosna jest drzewem, które w Polsce stanowi ponad 60% drzewostanu lasów. Drzewo jest chętnie wykorzystywane między innymi w stolarce ze względu na jego cenne właściwości, które gwarantują możliwość dobrej obróbki mechanicznej. Drewno sosnowe można swobodnie przycinać, szlifować, piłować, wygładzać oraz nawiercać. Sosna dobrze wchłania impregnaty, jednakże jeżeli w drewnie będą znajdować się duże ilości żywicy, możliwe są utrudnienia związane z lakierowaniem czy bejcowaniem. Suszenie drewna przebiega dobrze i szybko, jednakże z delikatną skłonnością do paczenia i pękania.

Gdzie wykorzystywane jest drewno sosnowe?

Drewno sosnowe wykorzystywane jest przede wszystkim jako materiał konstrukcyjny w budownictwie zewnętrznym, jak również wewnętrznym. Sosna ze względu na swoje cenne właściwości jest chętnie wykorzystywana podczas tworzenia stolarki okiennej i drzwiowej. Wysokiej jakości drewno sosnowe ma niezwykle szerokie zastosowanie, ponieważ jest to materiał wytrzymały, o stabilnych wymiarach, a także o nienagannej estetyce. Drewno sosnowe może być również wykorzystywane w stolarce artystycznej, meblarstwie, jak również przy produkcji płyt wiórowych i płyt pilśniowych. Drewno sosnowe można przetworzyć wedle własnych potrzeb, jednakże należy pamiętać, aby obróbkę wykonywać zgodnie z kierunkiem włókien. Dużą zaletą drewna sosnowego jest to, że w Polsce jest bardzo tanie i szybko rośnie, a także jest szeroko dostępne. Producent drewna klejonego Richd. Anders wykorzystuje sosnę do produkcji stolarki okiennej i drzwiowej, a także do produkcji wszelkiego rodzaju elementów drewna klejonego o zróżnicowanej budowie, a także jakości.

Jakie są wady drewna sosnowego?

Oczywiście, jak wszystko, również drewno sosnowe ma pewne wady. Do wad trzeba przede wszystkim zaliczyć niecylindryczność, jak również zbieżystość, pęknięcia żywiczne czy ogólne krzywizny. Na sośnie widoczna mogą być również sęki i pokaźnych rozmiarów pęcherze żywiczne. Jeżeli drewno sosnowe nie zostanie prawidłowo zaimpregnowane, będzie ono miało zwiększoną podatność na powstawanie zgnilizny, żerowanie owadów. Do częstych wad o charakterze tendencyjnym trzeba również wymienić powstawanie sinizny.

Komentarze innych (0)

Powiązane firmy

Inne aktualności