Zobacz również

Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie

Wszystko, co musisz wiedzieć o pellecie

Zarówno w całej Europie, jak i w Polsce można mówić o niesłabnącej popularności pelletu. Jak wiemy, z roku na rok są coraz droższe koszty ogrzewania, a środowisko z jego powodu coraz bardziej zanieczyszczone. Z tych przyczyn powstała bardzo dobra alternatywa dla drewna oraz węgla, czyli pellet. Szczególnie szeroko rozpowszechniony jest pellet sosnowy. Co ma na to wpływ i czym wyróżnia się ten rodzaj paliwa opałowego?

Czym jest pellet?

Pellet to paliwo opałowe, które produkowane jest z biomasy, na którą składają się różne odpady pochodzenia naturalnego. Paliwo to występuje w postaci stałej - w formie granulek. Najpopularniejszy i najwyższej jakości jest pellet drzewny, wśród których rozróżniamy iglasty oraz liściasty, w tym pellet bukowy, pellet sosnowy, pellet dębowy i inne. Każdy, w zależności od wykorzystanego materiału, cechuje się odmiennymi właściwościami. Dlatego przed zakupem warto je poznać, aby wybrać najlepszą dla siebie opcję, choć tak naprawdę najważniejsza jest dobra jakość danego produktu.

Kaloryczność i czystość pelletu

Wydajność oraz skład paliwa opałowego to najistotniejsze cechy, które decydują o efektywności i wartości danego pelletu. Kaloryczność to typowy dla oceny zdolności produkcyjnych oraz ekonomiczności pelletu parametr, który ujmuje ilość ciepła wyprodukowanego podczas spalenia podanej jednostki masy produktu. Dlatego też, kupując dany pellet, warto zainteresować się tym, ile wynosi ten wskaźnik. Podstawową kwestią przy wyborze dobrego paliwa opałowego jest również jego skład. Pellet z definicji ma być ekologiczny i bezpieczny, lecz jeśli jest źle wykonany przez nieuczciwego producenta, może być krzywdzący dla zdrowia oraz środowiska. Najważniejsze jest, aby nie posiadał w składzie substancji chemicznych, czego z pewnością unikniemy poprzez dokonywanie zakupów u sprawdzonych producentów, np. polecany jest pellet od producenta pelletu sosnowego Richd. Anders.

Rodzaje drzewnych pelletów

Podstawowym podziałem jest rozróżnienie pelletu na pochodzący z drzew liściastych oraz iglastych. W znacznym stopniu różnią się one pomiędzy sobą przede wszystkim ceną, dostępnością na rynku oraz kalorycznością. Traktowanym jako ten "lepszy" jest pellet iglasty, ponieważ z reguły jest bardziej wydajny, lecz ma też swoje słabe strony - przede wszystkim cenę. Z tej racji większość osób decyduje się na korzystanie z pelletu sosnowego, który jest po prostu tańszy i bardziej dostępny. Inne pellety liściaste może odznaczają się wyższą kalorycznością od pelletu sosnowego, lecz także są droższe i bywają trudniejsze do uzyskania, jak choćby pellet dębowy. Ten rodzaj w czystej postaci jest rzadkością na rynku, więc trzeba bardzo uważać, szczególnie w sytuacji gdy cena jest nieproporcjonalnie niska. Pomimo że mówi się o "lepszym" czy "gorszym" pellecie różnego pochodzenia, tak naprawdę ostatecznej oceny dokonują własne preferencje. Fundamentalną kwestią jest w rzeczywistości wybór czystego i wysokiej jakości paliwa opałowego od zaufanego producenta.

Komentarze innych (0)

Inne aktualności